Jak przygotować plik z projektem do wycięcia lub grawerowania laserem?

Nie wiesz jak przygotować plik z projektem aby bez problemu dało się go wyciąć lub wygrawerować laserem? Tutaj znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

JAK PRZYGOTOWAĆ PLIK DO CIĘCIA LUB GRAWEROWANIA LASEREM?

Ploter laserowy niestety jest wybredny jeśli chodzi o format wysyłanych na niego projektów. Dlatego aby proces cięcia lub grawerowania laserem przebiegał gładko i bez żadnych przeszkód, a efekt finalny był dokładnie taki, jak w zamierzeniu autora poniżej zamieszczamy wskazówki jak poprawnie przygotować plik. Aktualnie maksymalny możliwy rozmiar obrabianego przedmiotu/materiału to 600 x 300 x 150 mm.

Format pliku

Preferowany format plików z projektami to CDR (Corel Draw wersja 17 lub niższa). Przyjmujemy również formaty: DWG (AutoCad R2009 lub niższa), DXFEPS, PSD i PDF (wersja 1.5 lub niższa) ale w zależności od oprogramowania, którym są tworzone mogą wymagać dodatkowej, płatnej konwersji.

Linie cięcia

Linie cięcia powinny być wykonane kolorem czerwonym (#ff0000 lub 255,0,0) o grubości włosowej (hairline). Niektóre programy nie mają grubości hairline i wtedy należy wybrać grubość 0.001mm (lub w programach typu CAD linia 0.000mm). Linie cięcia powinny także być wykonane na osobnej warstwie najlepiej opisanej jako cięcie.

W przypadku precyzyjnych projektów, gdzie dokładność wymiarów ma duże znaczenie prosimy wziąć pod uwagę, że realna grubość linii cięcia laserem wynosi około 0.15 – 0.25 mm w zależności od ciętego materiału. Warto także unikać dublujących się linii, gdyż laser będzie wtedy dwa razy ciął to samo miejsca. W efekcie krawędź cięcia będzie grubsza i bardziej przypalona.

Linie i obiekty do grawerowania

Linie do grawerowania powinny być wykonane kolorem czarnym (#000000 lub 0,0,0) o wymaganej grubości. W programach typu CAD kolorem białym (#ffffff lub 255,255,255). Obiekty i elementy do grawerowania (tekst, grafika wektorowa) również powinny mieć kolor czarny. Obiekty do grawerowania powinny być umieszczone na osobnej warstwie opisanej jako grawer.

Teksty (fonty)

Wszystkie fonty (czcionki) muszą być zamienione na krzywe lub w przypadku kiedy  nie jest to możliwe (na przykład programy typu Office nie mają takiej opcji) do projektu trzeba koniecznie dołączyć pliki wykorzystanych fontów. Inaczej efekt finalny może różnić się mocno od zamierzonego, jeśli nie będziemy posiadać danego fontu i zostanie on zamieniony na inny. Posiadamy fonty standardowo dostarczane wraz z systemem Windows 7 oraz z zestawu Google Fonts. Warto zwrócić uwagę aby wykorzystany font posiadał polskie znaki diakrytyczne (ĄąĆćŃńŚś itp.), gdyż nie wszystkie potrafią je wyświetlać.

Pobierz nasz wzornik fontów – jeśli chcesz nam zlecić przygotowanie projektu

 

Elementy pomocnicze

Obiekty pomocnicze (obrysy, opisy, wymiary, itp.), które nie są przeznaczone do cięcia lub grawerowania i mają jedynie funkcję informacyjną muszą mieć inny kolor niż czerwony lub czarny (biały w CAD). Muszą także znajdować się na osobnej warstwie. W przypadku plików Cad (dwg, dxf) lepiej nie stosować kreskowania (hatch), gdyż często generuje ono problemy przy imporcie do Corel-a.

Zdjęcia i bitmapy

Grawerowanie zdjęcia laserem na lamiancie grawerskim. Plik zdjęcia musi wcześniej zostać odpowiednio przygotowany.Ze względu na specyfikę pracy lasera nie zawsze da się wygrawerować nim zdjęcia czy bitmapy. To dlatego, że laser nie potrafi oddać kolorów czy skali szarości. Po prostu wypala lub nie. Da się jednak odpowiednio przerobić zdjęcie aby było możliwe jego wygrawerowanie laserem. Nie wszystkie zdjęcia jednak się do tego nadają. Warunek jest taki, że zdjęcia lub grafika bitmapowa muszą mieć duży kontrast, czyli jak najmniej dużych powierzchni o mało zróżnicowanych jasnościach. Dodatkowo zdjęcie powinno mieć białe lub przeźroczyste tło. Jeśli zdjęcie spełnia ten warunek to można je do nas wysłać do odpłatnego przygotowania do grawerowania laserem. Proces ten w specjalny sposób przetwarza zdjęcie w zbiór większych lub mniejszych kropek, które po wygrawerowaniu laserem w dużej rozdzielczości dają efekt zdjęcia. Warto jednak zaznaczyć, że efekt finalny zależy w dużej mierze od samego zdjęcia oraz od rodzaju materiału, na którym jest grawerowane.

Projekty nie spełniające wytycznych

Inne formaty plików (np: JPG, GIF, PNG, DOC, ODT, itp.), jak również projekty z innymi niż podane powyżej ustawieniami także jesteśmy w stanie obsługiwać ale z dodatkowo płatną konwersją (15 zł) oraz ewentualną akceptacją próbki wyniku przez klienta. Warto pamiętać, że pliki z programów typu Office (doc, odt, itp.) mogą być wyświetlane w różny sposób na różnych komputerach. Dlatego bezpieczniej tego typu pliki wyeksportować do formatu PDF, który jest uniwersalny.

Przygotowanie projektu

Oferujemy także przygotowanie projektu dla klienta na podstawie wytycznych, odręcznych szkiców lub modelu. Koszt prac projektowych to 50 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Przy niewielkich projektach zajmujących niewiele czasu liczymy 25 zł netto.

Czego potrzeba aby wycenić projekt?

Do wyceny poza samym plikiem projektu (lub jego szczegółowym opisem wraz ze szkicami w przypadku przygotowywania projektu przez nas) potrzebujemy następujących informacji:

  • Rodzaj materiału do obróbki oraz jego grubość
  • Informacja czy materiał ma być nasz czy klienta
  • Wielkość nakładu
  • Wszelkie istotne informacje dodatkowe (na przykład głębokość grawerów lub zmiana numeracji lub tekstu na każdym egzemplarzu)

Ile kosztuje cięcie lub grawerowanie laserem?

Masz pomysł lub projekt ale nie wiesz ile będzie kosztować jego wykonanie? Sprawdź nasz cennik usług.

Cennik

Co możemy dla Ciebie wykonać?

Masz ciekawy pomysł ale nie wiesz jak go wykonać? Zobacz jakie możliwości daje ploter laserowy!

Możliwości lasera

Nie masz pomysłu na prezent lub gadżet?

Potrzebny Ci oryginalny upominek? Obejrzyj nasze realizacje, znajdziesz tam pomysł lub inspirację.

Przykłady realizacji