Zrealizowane projekty

Szklana karafka z wygrawerowanym tekstem

Grawerowanie na szkle laserem to idealna metoda na tworzenie niepowtarzalnych i oryginalnych prezentów. Na przykład ten wazon z kolorowego szkła z wygrawerowanym napisem dla Babci.

Grawerowanie szkła laserem jest efektowne i praktyczne. Właściwie każde szklane naczynie może się stać ciekawym i oryginalnym prezentem lub pamiątką dzięki grawerowaniu laserowemu. Nawet najlepszy prezent nie cieszy tak bardzo jeśli jest on taki sam jak setki innych. Jeśli jednak na butelce, wazonie czy zwykłej szklanej karafce wygrawerujemy dla Ciebie dedykację, życzenia, wierszyk lub nawet grafikę to zwykłe naczynie natychmiast zamieni się w niepowtarzalny i oryginalny prezent. Osoba obdarowana od razu dowie się, że bardzo Ci na niej zależy. Taki spersonalizowany prezent zawsze będzie mocniej doceniony i lepiej zapamiętany niż zwykły przedmiot kupiony w sklepie.

Grawerowanie szkła laserem jest możliwe na prawie każdym szklanym naczyniu. To może być szklanka, kufel, kieliszek czy nawet dowolny inny szklany przedmiot. Na przykład szklana płyta, półka czy też ozdoba (trofea). Możemy także grawerować lustra, co jeszcze bardziej poszerza możliwości. Grawerowanie szkła daje zazwyczaj bardzo eleganckie efekty ale są też pewne ograniczenia. Na przykład szkło kryształowe nie najlepiej nadaje się do grawerowania laserem. Grawer jest mało widoczny i niejednolity. Paradoksalnie im niższej jakości szkło tym lepszy efekt grawerowania. Dzieje się tak dlatego, że laser tak na prawdę nie potrafi grawerować szkła, bo przez nie przechodzi. Ale jeśli promień lasera natrafi w szkle na zanieczyszczenia to nagrzewa je do bardzo wysokiej temperatury, co powoduje ich natychmiastowe odparowanie. Tworzy się coś w rodzaju mikro-eksplozji, która tworzy na powierzchni matowy bąbelek. I z takich mikro-bąbelków powstaje cały grawer.

Bardzo ładne efekty da się uzyskać na szkle kolorowym, co widać na zdjęciu po lewej stronie. Grawerowanie szkła bezbarwnego (zdjęcia po prawej) daje biały grawer, który nie jest tak dobrze widoczny jak na szkle kolorowym. Jednak jeśli grawerowane naczynie wypełni się ciemnym płynem to od razu napis lub grafika stają się widoczne. Whiskey, nalewka mamy lub babci idealnie się do tego nadaje 🙂

Ważne jest aby cześć naczynia szklanego przeznaczona do grawerowania była w miarę płaska. Promień lasera utrzymuje właściwą ostrość (fokus) tylko w pewnej odległości od soczewki, która jest zawsze ustawiona prostopadle do przedmiotu. Jeśli powierzchnia szkła będzie nierówna to w miejscach bliższych lub dalszych od soczewki (zazwyczaj +/- 3mm) niż punkt ostrości laser się rozfokusuje i grawer nie wyjdzie lub będzie słabszy i nieostry. Dzięki specjalnej przystawce obrotowej możemy także grawerować naczynia szklane okrągłe. Tutaj też jednak jest ważne aby cześć do grawerowania była w kształcie walca, a nie na przykład stożka, bo pojawi się podobny problem z ostrością.

Grawerowanie szkła laserem pozwala na tworzenie oryginalnych prezentów ze zwykłych przedmiotów. Na przykład ta szklana karafka po wygrawerowaniu stała się jedyna w swoim rodzaju.
Grawerowanie szkła laserem pozwala na tworzenie oryginalnych prezentów ze zwykłych przedmiotów. Na przykład ta szklana karafka po wygrawerowaniu stała się jedyna w swoim rodzaju.
Projekt: własny / klienta (Chivas Regal)Materiał: szkło bezbarwne (karafka) lub kolorowe
Czas pracy lasera: 2-5 minutCzynności dodatkowe: brak

Wszystkie znaki towarowe i wzory użytkowe zostały użyte jedynie jako prezentacja możliwości technicznych. Laser Kraków nie rości sobie żadnych praw z tytułu ich przedstawienia.