Zrealizowane projekty

Napis wygrawerowany na szklanym słoiku

Grawerowanie na szkle: Słoik z wygrawerowanym napisem

Szkło to ciekawy materiał do obróbki laserem. Z jednej strony nie daje się ciąć.  Z drugiej grawerowanie na szkle laserem jest możliwe i bardzo efektowne. Niestety efekt finalny mocno zależy od rodzaju szkła oraz jego składu. Paradoksalnie najlepsze efekty, czyli ładny, kontrastowy grawer, wychodzą na tanim szkle nie najwyższej jakości. Im lepsze, czystsze szkło tym gorszy efekt grawerowania. W przykładzie widać grawerowanie na szkle słoika dekoracyjnego napisu. W tym przypadku efekt jest bardzo ładny. Napis ma duży kontrast i jest biały. Dzięki temu jest dobrze widoczny. Niestety nie zawsze tak jest i na przykład grawerowanie szkła bardzo wysokiej jakości lub kryształowego powoduje, że napisy (lub grafika) wychodzą słabo widoczne i prawie przeźroczyste. Zdarza się także, że pewne fragmenty grawera są bardziej białe, a inne mniej.

Dlaczego tak się dzieje? Wszystko dlatego, że promień lasera tak na prawdę nie graweruje szkła. Laser przez idealnie czyste szkło przechodzi po prostu na wylot nie robiąc mu żadnej krzywdy. Na szczęście typowe szkło, z jakiego robi się większość przedmiotów domowego użytku posiada sporo zanieczyszczeń. I to w te zanieczyszczenia trafia promień lasera powodując ich błyskawiczne podgrzanie i odparowanie. Tym samym tworząc malutką eksplozję wewnątrz szkła, która powoduje drobne pęknięcie najbliższej struktury i jej zmatowienie. Im więcej zanieczyszczeń w danym szkle, tym więcej takich mikrouszkodzeń i tym bielszy i wyraźniejszy grawer.

Zatem jeśli chcecie komuś zrobić prezent i wygrawerować napis lub obrazek na słoiku, szklance, butelce czy jakimkolwiek innym szklanym przedmiocie to warto nabyć jak najzwyklejsze szkło aby efekt był jak najlepszy. Od kryształów lepiej trzymać się z daleka lub grawerować je tradycyjnie, czyli mechanicznie. My  niestety tego nie potrafimy.

Projekt: klientaMateriał: szkło (słoik)
Czas pracy lasera: 3 minutyCzynności dodatkowe: brak

Wszystkie znaki towarowe i wzory użytkowe zostały użyte jedynie jako prezentacja możliwości technicznych. Laser Kraków nie rości sobie żadnych praw z tytułu ich przedstawienia.