Zrealizowane projekty

Lampa LED 3D ze sklejki i pleksi (PMMA)

Super gadżet lub prezent: lampa led 3d wykonana laserem w pleksi i sklejce
Super gadżet lub prezent: lampa led 3d wykonana laserem w pleksi i sklejce

Ten gadżet, czyli lampa LED 3D to jak do tej pory jeden z naszych najbardziej skomplikowanych projektów. Jednak efekt końcowy jest tego wart. Jak widać na zdjęciach obok jest to niewielka lampka nocna/dekoracyjna, która zmienia kolory i daje złudzenie trójwymiarowości. Podczas gdy tak na prawdę źródłem światła jest płaska płyta pleksi odpowiednio wycięta i wygrawerowana laserem. Pleksi jest podświetlana taśmą LED RGB, czyli taką, która może świecić praktycznie w dowolnym kolorze.

Podczas tworzenia tego gadżetu (bo to chyba najlepsze określenie) czerpaliśmy sporo z wiedzy i doświadczenia firmy Enterius, która ma wiele wspólnego z naszą genezą. Enterius to polski producent sterowników i ściemniaczy LED. To właśnie dzięki ich sterownikowi LED EC-11RGB nasza lampa nie tylko pięknie wygląda ale także potrafi zmieniać kolory. Zasada działania całej lampy LED bazuje na tym, że pleksi (PMMA) doskonale przewodzi światło. A dokładniej przewodzi światło w miejscach, w których jest wygrawerowana. Czyli jeśli wygrawerujemy na pleksi dowolną grafikę lub tekst, a następnie podświetlimy jej krawędź na przykład taśmą LED to cała wygrawerowana (oczywiście laserem) grafika zacznie świecić.

Jak zrobić taki oryginalny gadżet?

Właściwie dosyć łatwo. Efekt świecenia pleksi często wykorzystuje się do tworzenia podświetlanych szyldów czy tablic jednak jest on płaski. My postanowiliśmy więc pójść jeszcze dalej i stworzyć coś trójwymiarowego. A przynajmniej sprawiającego wrażenie 3D. Cała tajemnica leży w wygrawerowaniu laserem odpowiedniego wzoru w płycie pleksi, a następnie wycięciu pleksi po obrysie wygrawerowanego wzoru. Ten wzór to nic innego jak siatka modelu 3D dowolnego przedmiotu. W tym konkretnym przykładzie jest to siatka 3D (ang.: mesh) modelu głowy mężczyzny. Wykorzystując fakt, że tak wygrawerowana i wycięta laserem pleksi podświetlona taśmą LED od spodu będzie świeciła tylko w miejscach wygrawerowanych tworzymy złudzenie, że lampa ma kształt głowy mężczyzny i jest trójwymiarowa. Efekt ten jest widoczny najlepiej w ciemnym pomieszczeniu. Dzięki temu ten gadżet w postaci oryginalnej lampki nocnej wygląda w ciemnej sypialni na prawdę niesamowicie.

Nasz projekt tego gadżetu to na razie tylko prototyp. Podstawka wykonana ze sklejki zawiera w środku zasilacz, odpowiedni sterownik LED RGB umożliwiający zmianę kolorów (a także uruchomienie automatycznej i dynamicznej zmiany kolorów), taśmę LED RGB oraz odpowiedni slot na płytę pleksi z wygrawerowanym kształtem 3D. W górnej pokrywie podstawy znajdują się dwa przyciski służące do obsługi oświetlenia. Za ich pomocą możemy włączać i wyłączać lampę LED. To jednak nie wszystko. Możemy zmieniać program efektów kolorów (do wyboru jest ich aż 15), pauzować ulubiony kolor, a także zmieniać jasność lub prędkość zmian kolorów.

Finalna lampa LED 3D zmieniająca kolory.

Finalnie planujemy zabejcować podstawę ze sklejki aby nadać jej ładny kolor oraz fakturę. Chcemy także stworzyć szeroką bazę różnych kształtów 3d, abyście mieli z czego wybierać oraz jako opcję dołożyć zdalne sterowanie z pilota. Planujemy też umożliwić wam stworzenie takiej lampy z Waszą podobizną 3d na podstawie zdjęcia ale to pewnie trochę potrwa, gdyż wymaga przygotowania specjalnego, zaawansowanego systemu modelowania 3d.

Jednak nawet na razie patrząc na ten nie do końca dopracowany prototyp, ten gadżet wygląda niesamowicie i już kilku klientów zamówiło u nas wykonanie takiego prezentu, upominku czy też może pamiątki. Wszak dla każdego coś takiego może być czym innym.

Projekt: własny / EnteriusMateriał: pleksi 10 mm, sklejka 3 mm, taśma LED RGB, sterownik LED RGB, zasilacz
Czas pracy lasera: 34 minutyCzynności dodatkowe: składanie, klejenie, montaż elektroniki, lutowanie

 

Wszystkie znaki towarowe i wzory użytkowe zostały użyte jedynie jako prezentacja możliwości technicznych. Laser Kraków nie rości sobie żadnych praw z tytułu ich przedstawienia.