Zrealizowane projekty

Miska ze sklejki gięta i klejona

Oryginalny prezent/gadżet: miska wycieta laserem ze sklejki a następnie wygięta i sklejona
Miska wycieta laserem ze sklejki a następnie wygięta i sklejona. Tutaj z zawartością.

Dzisiaj prezentujemy ciekawy pomysł na prezent, gadżet lub upominek. Do projektu tej miski zainspirował nas jeden z klientów, który zapytał czy sklejkę wyciętą laserem da się wyginać. Wiedzieliśmy, że tak ale nie byliśmy pewni jak mocno da się wygiąć taką sklejkę, więc postanowiliśmy to sprawdzić. Po wielu próbach wycięcia laserem dziwnych kształtów okazało się, że sklejka to bardzo elastyczny materiał i na prawdę mocno można sklejkę wyginać bez utraty wytrzymałości. Udało nam się nawet zwinąć odpowiednio pociętą laserem sklejkę w walec ale o tym napiszemy w odrębnym przykładzie.

Postanowiliśmy więc tą nowo nabytą wiedzę jakoś wykorzystać i postanowienie to zbiegło się w czasie z koniecznością zakupu miski na cukierki kawowe, którymi częstujemy naszych klientów. Zamiast więc kupować gotową miskę wpadliśmy na pomysł, że zrobimy ją sami laserem ze sklejki. Efekt widać na zdjęciach obok. A jak dokładnie zrobić taki gadżet? Przede wszystkim trzeba wyciąć oczywiście laserem ze sklejki koło, a potem w tym kole wyciąć boki miski podobnie nieco do kształtu muszli ślimaka. Ta cześć zadania jest dosyć prosta ponieważ ploter laserowy właściwie wykonuje pracę za nas. Trzeba to jedynie narysować.

Wykonanie – dodatkowe czynności

Trudności zaczynają się dopiero po wycięciu laserem odpowiedniego elementu. Wtedy bowiem trzeba każdy ze „ślimaków” odpowiednio wygiąć i skleić ze ślimakiem obok. Na etapie projektowania wydawało nam się to proste. Jednak w praktyce okazało się, że byliśmy w błędzie. Sklejka jest elastyczna ale trzeba użyć dosyć dużej siły aby ją wygiąć. Typowy klej do drewna, jakiego używaliśmy, niestety jest za słaby aby utrzymać klejone „ślimaki” wygięte. I nawet małe klipsy, które także wycięliśmy ze sklejki laserem w połączeniu z klejem nie były w stanie utrzymać większej ilości elementów niż dwa na raz. Skleiliśmy więc po dwa elementy ze sobą i zostawiliśmy je tak aby klej wysechł. Trwało to dobę. Następnie do każdej takiej dwójki dokładaliśmy kolejny element codziennie. I w ten sposób „już” po 3 dniach otrzymaliśmy gotową miskę.

Pewnie dałoby się nieco inaczej zaprojektować całość udoskonalając nieco spinki łączące elementy ale nie lubimy marnować materiałów, więc skoro już wycięliśmy laserem taką sklejkę to musieliśmy go złożyć. Dzięki temu możemy zaprosić Was do nas i poczęstować cukierkami kawowymi właśnie z tak wykonanej miseczki. Zapraszamy!

 

Projekt: własnyMateriał: sklejka 3 mm
Czas pracy lasera: 8 minutyCzynności dodatkowe: wyginanie, klejenie, wsypanie zawartości

 

Wszystkie znaki towarowe i wzory użytkowe zostały użyte jedynie jako prezentacja możliwości technicznych. Laser Kraków nie rości sobie żadnych praw z tytułu ich przedstawienia.